تمیز کردن مبل مخمل در 3 گام ساده

تمیز کردن مبل مخمل آسان است و باعث می‌شود پارچه تازه و کاملاً جدید به‌نظر برسد. برای پاک کردن مایعاتی که روی مبل ریخته شده اما هنوز خشک نشده‌اند، از یک پارچه تمیز استفاده کنید تا رطوبت را بگیرید و محل آن خشک شود. لکه‌های خشک شده را به آرامی با آب و صابون مالش دهید. قبل از اینکه مبل، در معرض هوا خشک شود، مخمل آن را برس بزنید تا پارچه ترمیم شود. برای تمیز کردن مبل مخمل خود، روی آن را با جارو شارژی یا لوله جارو برقی بکشید. پس از تمیز شدن، از محافظ پارچه (روکش مبل) استفاده کنید تا در آینده لکه‌ها و ریخته شدن مواد مختلف به پارچه آسیب نرساند.

 

روش اول برای تمیز کردن مبل مخمل

جارو برقی کشیدن مبل

۱- حداقل یک بار در ماه مبل خود را جارو برقی بکشید تا کثیفی جمع نشود.

کشیدن منظم جاروبرقی مبل، بهترین روش برای اطمینان از عدم تأثیر آلودگی‌های سطحی، بر روی پارچه مبل در هنگام نشستن یا خوابیدن افراد بر روی مبلمان شما است. مبل خود را حداقل یک بار در ماه با جارو شارژی یا اتصال شلنگ جاروبرقی تمیز کنید تا از نظافت و راحت بودن مبل اطمینان حاصل کنید.

 • جارو برقی زدن مبل شما 5-10 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. این هزینه کمی برای داشتن مبلمان زیبا است!

۲- با استفاده از یک برس مویی نرم، گردوغبار و خاک را از بین ببرید.

قبل از جاروبرقی مبل خود، بالش یا پتو را از روی آن بردارید. یک برس مویی نرم یا برس لباس بگیرید. از یک انتهای مبل شروع کنید و به آرامی روی آن ضربه بزنید و برس بزنید. برای هر قسمت از مبل 2-3 بار این کار را انجام دهید تا گرد و غبار، کثیفی یا لکه‌ای که در پارچه مبل شما پنهان شده است از بین برود.

هشدار: روی پارچه مبل را نمالید. فقط باید روی پارچه ضربه بزنید تا گردوغبار و گردوخاک آن از بین برود. اگر خیلی محکم پارچه را بمالید، ممکن است گردوغبار، خرده مواد غذایی یا آلودگی بیشتری به پارچه مبل وارد کنید.

 

۳- مبل خود را با استفاده از جارو شارژی یا شلنگ جارو برقی، بکشید.

سَری مویی مخصوص پارچه را به شلنگ جارو برقی یا جارو شارژی خود وصل کنید. مکش آن را در کم‌ترین حالت تنظیم کنید. از یک انتهای مبل خود شروع کنید و جارو برقی را روی هر بالشت، به صورت نوارهای افقی و عمودی عبور دهید. با هر حرکت، جارو برقی را در همان جهت تکان دهید تا مطمئن شوید که پارچه شما هر بار که جارو روی آن کشیده می‌شود به همان شکل بلند می‌شود. دو طرف قاب و بالای بالشت‌ها را با جارو برقی پاک کنید تا تمام گردوغبار، کثیفی یا خرده ریزه‌ها از بین برود.

 • بالشت‌های خود را بیرون آورده و پشت آن‌ها را جارو برقی کنید تا خرده ریزه‌ها یا گردوغبار مخفی شده در پشت بالشتک‌ها از بین برود.

 

روش دوم برای تمیز کردن مبل مخمل

از بین بردن لکه‌ها و لکه‌گیری

۱- به محض مشاهده لکه، مواد ریخته شده یا آلودگی‌ها را برطرف کنید.

برای جلوگیری از ایجاد لکه در مبلمان مخملی خود، به محض مشاهده، آن‌ها را تمیز کنید. هرچه مدت زمان بیشتری اجازه دهید کثیفی یا مایعات روی مبلمان شما بنشیند، احتمال لکه‌دار شدن یا آسیب دائمی مخمل شما بیشتر است.

۲-  مایعات ریخته شده را با یک پارچه تمیز، خشک کنید تا لکه آن دیده نشود.

اگر مایعات روی مبل مخمل شما ریخت، یک پارچه خشک و تمیز بردارید. پارچه را به ناحیه آسیب دیده برده و محل را به طور مکرر لکه‌گیری کنید. به آرامی با پارچه ضربه بزنید تا مایعات اضافی به پارچه تمیز جذب شود. وقتی بخشی از پارچه شما مرطوب شد، پارچه را در دست خود حرکت دهید تا جایی که یک قسمت خشک پیدا کنید. این کار را تا زمانی که آن قسمت کاملا خشک شود ادامه دهید.

 • از مالیدن پارچه خودداری کنید. حرکت پارچه به جلو و عقب ممکن است مایع را به عمق پارچه وارد کند.
 • در صورت تمایل می‌توانید از حوله‌های کاغذی به جای پارچه خشک استفاده کنید، اما اگر حوله‌های کاغذی جذب زیادی نداشته باشند، باید تعداد زیادی از آن‌ها را استفاده کنید.

۳- کمی صابون را با آب مخلوط کنید تا لکه‌های خشک شده تمیز شود.

اگر نشت مایعات، پس از خشک شدن از خود اثری بر جای گذاشت یا لکه‌ای خشک روی مبل مشاهده کردید، آن را با آب و صابون تمیز کنید. یک کاسه بردارید و آن را با 2-3 فنجان (470–710 میلی لیتر) آب ولرم پر کنید. سپس چند قطره صابون مایع بدون بو به آب اضافه کنید و محلول را با یک قاشق مخلوط کنید تا حباب‌های صابون، روی سطح آب ایجاد شود.

 

نکته: در صورت تمایل می‌توانید از پاک کننده مخصوص پارچه به جای آب و صابون استفاده کنید. در صورت انجام این کار، دستورالعمل‌های چاپ شده بر روی برچسب پاک کننده را برای استفاده از آن دنبال کنید.

 

۴- محلول تمیز کننده خود را در منطقه‌ای که دیده نمی‌شود آزمایش کنید.

یک پارچه میکروفایبر تمیز برداشته و آن را در محلول آب و صابون فرو ببرید. سپس پارچه را روی محلی از کاناپه که مهمانان نمی‌توانند آن را ببینند بزنید. قسمت زیر مبل بهترین است، اما اگر مبلمان‌تان کنار دیوار قرار دارد می‌توانید آن‌را پشت مبل امتحان کنید. 4-5 بار با پارچه مرطوب خود روی مخمل بزنید و 1-2 دقیقه صبر کنید تا ببینید صابون به پارچه شما آسیب می‌رساند یا آن را لکه می‌کند؟

 • اگر آب و صابون باعث تغییر رنگ پارچه شما شود، پارچه شما احتمالاً مخمل نرم یا عتیقه است. این نوع مخمل‌ها را نمی‌توان با محصولات پاک کننده مایع تمیز کرد. برای تمیز کردن این نوع مخمل‌ها با یک سرویس نظافت حرفه‌ای تماس بگیرید.

۵- پارچه لکه‌دار را با استفاده از ضربات نرم و لطیف با پارچه خود بمالید.

پارچه خود را برداشته و در آب و صابون فرو کنید. آن را روی ظرف بگیرید تا آب و صابون اضافی آن خارج شود. سپس با استفاده از ضربه‌های آرام و نرم، محل لکه را مالش دهید. به طور مکرر کل منطقه را مالش دهید تا این کار را 3-4 بار برای منطقه لکه‌دار انجام دهید.

 • شما نمی‌خواهید مبل خود را خیس کنید، اما باید کل منطقه را کمی مرطوب کنید تا صابون لکه را از بین ببرد.

۶- اجازه دهید منطقه تمیز شده به مدت 30-60 دقیقه در هوا خشک شود.

اگر می‌توانید پنجره را باز کنید و چند پنکه روشن کنید تا اتاق تهویه خوبی داشته باشد. حداقل 30 دقیقه صبر کنید تا به آب و صابون زمان دهید تا هوا خارج شود. هنگامی که ناحیه خشک به نظر می‌رسید، آن را با نوک انگشت خود کمی لمس کنید. اگر هنوز مرطوب است، بگذارید هوا خشک شود.

 • قبل از برس زدن یا نشستن روی مبل صبر کنید تا پارچه کاملا خشک شود.

۷- ناحیه‌ای را که تمیز کرده‌اید با یک برس موی نرم بمالید تا مخمل به حالت اول خود بازگردد.

برس موی نرم یا برس لباس را بردارید. ناحیه خشک شده را با استفاده از حرکات کوتاه و ضربات آهسته به آرامی برس بزنید. با این کار جلوه مخمل را بازیابی خواهید کرد. برس زدن به محل را ادامه دهید تا جایی که به نظر برسد لکه کاملاً از بین رفته و مخمل در حالت اولیه خود قرار دارد.

 • اگر بعد از برس زدن، لکه هنوز قابل مشاهده است، این کار را تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود. اگر لکه کاملاً به درون پارچه نفوذ کرده باشد، ممکن است نتوانید آن را پاک کنید.

 

روش سوم برای تمیز کردن مبل مخمل

محافظت از مبل

۱- برچسب مبل خود را بررسی کنید تا ببینید آیا قبلاً ضد آب شده است.

به زیر مبل و زیر کوسن‌ها نگاه کنید تا برچسب مبل را پیدا کنید. برچسب را به دقت بررسی کنید تا ببینید آیا مخمل قبلاً ضد آب شده است یا خیر. اگر ضد آب یا ضد لک شده است، با تولید کننده مشورت کنید تا از موارد مراقبتی دیگر که برای جلوگیری از خراب شدن پارچه مبل لازم است بدانید، آگاه شوید.

هشدار: برخی مواد شیمیایی برای مخلوط شدن نیستند. اگر مبل قبل از فروش، ضد آب شده است، معمولاً نمی‌توانید محافظ‌های دیگری به پارچه اضافه کنید. با شرکت سازنده مبل خود تماس بگیرید تا بفهمید آیا می‌توانید از اسپری‌های پارچه دیگر هم استفاده کنید.

 

۲- پارچه یا روکش مبلی که برای مخمل طراحی شده تهیه کنید.

می‌توانید یک بسته محافظ پارچه را از فروشگاه‌های محلی یا فروشگاه‌های بزرگ خریداری کنید. برچسب روی بسته محافظ پارچه را بخوانید تا مطمئن شوید برای محافظت از پارچه مخمل مناسب است. اگر می‌خواهید در آینده به طور کامل از آسیب رسیدن به مبل شما جلوگیری شود، از محافظ پارچه ضد آب استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید لطافت مخمل مبل شما تغییر کند، یک محافظ پارچه استاندارد تهیه کنید.

 • یک محافظ پارچه‌ای ضد آب باعث تمیز ماندن مبل شما می‌شود و نرمی آن را حفظ می‌کند.
 • یک محافظ پارچه‌ای ضد آب از خیس شدن سریع پارچه مبل شما جلوگیری می‌کند اما برای نشت مایعات یک راه حل مناسب نیست. اسپری‌های ضد آب آئروسل ممکن است نرمی مخمل شما را نیز تغییر دهد.

۳- اسپری محافظ مخملی که تهیه کرده‌اید را در منطقه‌ای غیر قابل مشاهده آزمایش کنید تا از ایمن بودن آن مطمئن شوید.

هنگامی که محافظ پارچه خود را به خانه آوردید، دستورالعمل‌های روی برچسب را با دقت بخوانید تا اگر باید اقدامات خاصی انجام دهید بدانید. سپس محافظ پارچه را برداشته و زیر یا پشت مبل خود را اسپری کنید تا آزمایش شود. 5-10 دقیقه صبر کنید تا ببینید آیا به پارچه شما آسیب نمی‌رساند یا رنگ آن را تغییر نمی‌دهد.

 • اگر محافظ پارچه شما باعث تغییر رنگ مبل شما یا آسیب دیدن پارچه شود، نمی‌توان از آن برای محافظت مبلمان استفاده کرد. با یک سرویس نظافت و مبل‌شویی حرفه‌ای تماس بگیرید تا متوجه شوید آن‌ها چگونه می‌توانند مبل شما را ضد آب کنند.

۴- با اسپری محافظ پارچه مه‌پاشی کنید تا پارچه حفظ شود.

اگر مخمل خیس بخورد خوب نیست، بنابراین به جای این‌که محافظ خود را مستقیماً به داخل پارچه بپاشید، با پاشش با فاصله بیش از 25–30 سانتی متر از سطح مبل، آن را مه‌پاشی کنید. هنگام جابجایی اسپری روی سطح مبل، نازل را فشار دهید یا ماشه را بکشید. برای استفاده از محافظ پارچه خود، هر قسمت مبل را 3-4 بار مه‌پاشی کنید.

 • اگر مبل شما در یک گوشه یا رو به دیوار است، قبل از استفاده از محافظ پارچه، آن را از دیوار دور کنید.

۵- یک الی دو ساعت صبر کنید و به محافظ پارچه زمان دهید تا خشک شود.

برای این‌که به محافظ فرصت دهید تا روی پارچه کار کند، حداقل یک ساعت زمان نیاز است تا خشک شود. پنجره‌ای را باز کنید یا فن را روشن کنید تا در هنگام خشک شدن، محیط از تهویه خوبی برخوردار باشد.

 • اگر مبل شما بعد از این زمان، هنوز کمی رطوبت دارد، بگذارید یک ساعت دیگر خشک شود.

۶- مبل خود را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید تا سالم بماند.

نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث شود رنگ مخمل شما به مرور کم‌رنگ شود. برای این‌که مبل، زیبا و جدید به نظر برسد، مبلمان خود را طوری قرار دهید که مبل، مستقیم جلوی پنجره آفتابی نباشد.

 • این امر خصوصاً در صورتی اهمیت دارد که مخمل شما رنگ روشن‌تری دارد مانند آبی، قرمز یا بنفش.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.