آموزش شستن و پاک کردن فرش نجس شده

برای بسیاری از افراد و خانواده ها نجس و پاک بودن منزل بسیار اهمیت دارد. پاک بودن قسمت های مختلف خانه ربطی به پاکیزگی و کثیفی ندارد و در واقع یک اعتقاد و باور دینی است که برخی از موارد آن حتی از لحاظ علمی نیز اثبات شده است. پاک کردن فرش نجس یکی از مشکلاتی است که ممکن است با آن مواجه شوید. اگر کف ساختمان شما سرامیک یا پارکت باشد، پاک کردن آن از نجاست ساده تر است؛ اما فرش کار بیشتری می برد. در ادامه آموزش پاک کردن فرش نجس شده را به شما آموزش می دهیم. با پلاک همراه باشید.

آموزش شستن و پاک کردن فرش نجس شده

آموزش شستن و پاک کردن فرش نجس شده

نجس شدن فرش یکی از مشکلاتی است که برطرف کردن آن ممکن است شما را دچار مشکل کند. برای این که بتوانید نجس شدن فرش را برطرف کنید، می توانید از راهکارهایی استفاده کنید تا نیاز به شستن کل فرش و هزینه کردن بیش از اندازه برای ارسال به قالیشویی نداشته باشید. روش هایی که در ادامه به آن اشاره می کنیم بر اساس اصول اسلامی است و می توانید قسمتی از فرش را که نجس شده پاک کنید.

آب قلیل و آب کر در پاک کردن فرش نجس

پاک کردن فرش نجس با استفاده از آب قلیل یا آب کر انجام می شود. آب قلیل به آبی گفته می‌شود که میزان آن کم است و آب کر آبی است که حجم آن از میزان مشخص شده در دین اسلام بیشتر است. در واقع در شرایط زندگی امروز که خبری از حوض و موارد مختلف نیست، آب کر به آب لوله‌کشی گفته می‌شود که در واقع به یک سیستم جامع آب متصل است. آب قلیل به آبی گفته می‌شود که شما با استفاده از پارچ، کاسه و یا هر چیز دیگر مورد استفاده قرار می دهید و حجم ان محدود است.
برای پاک کردن فرش نجس شده با استفاده از هر دو نوع آب قلیل و کر می توانید این کار را انجام دهید. حالا که انواع آب برای پاک کردن فرش نجس را شناختیم می‌توانیم راحت‌تر به هر دو روش این کار را توضیح دهیم.

پاک کردن فرش نجس با آب قلیل

برای پاک کردن فرش نجس با استفاده از آب قلیل، در اولین گام باید عین نجاست را از بین ببریم. برای این کار می‌توانید از همان آب قلیل و یا دستمال یا هر چیز دیگری استفاده کنید. برای این منظور با استفاده از آب یا هر وسیله ای عین نجاست پاک شده و فرش آماده آب کشیدن می شود.
زمانی که با استفاده از آب قلیل اقدام به پاک کردن فرش نجس شده می‌کنید، باید سه مرتبه بر روی فرش آب بریزید. اگر پاک کردن عین نجاست را با استفاده از آب انجام می دهید و پس از ریختن آب این نجاست جدا شد، کافی است 2 مرتبه دیگر بر روی قسمت نجس شده آب بریزید تا پاک شود.

نکته بسیار مهمی که در پاک کردن فرش نجس شده با آب قلیل وجود دارد این است که باید پس از هر مرتبه ریختن آب حتما فرش را فشار دهید تا آبی که درون آن است بیرون بیاید. به این آب، آب غساله گفته می شود. اکثر علما و فقها بر این باور هستند که در هنگام شستن فرش نجس شده حتما باید آب غساله از آن خارج گردد.
توجه داشته باشید نکات گفته شده کلی است و برای دسترسی به حکم مرجع تقلید خود باید به دفتر این مرجع مراجعه کرده یا با تماس تلفنی سوال خود را بپرسید.

پاک کردن فرش نجس با آب کر

همانطور که اشاره کردیم آب کر به آبی گفته می‌شود که به آب لوله کشی متصل باشد یا حوضی که ابعاد آن از آنچه که در رساله گفته شده بیشتر بوده و آب زیادی درون آن جمع شده باشد. یکی از نکاتی که به شما کمک می کند با استفاده از آب کر ، پاک کردن فرش نجس را به سادگی انجام دهید این است که در تطهیر با آب کر نیاز به جدا شدن آب غساله که در بالا به آن اشاره کردیم نیست.
اکثر مراجع تقلید بر این باور هستند که با رسیدن آب به قسمت نجس در صورتی که عین نجاست برطرف شده باشد، کافی است تا با استفاده از دست آب را حرکت دهیم تا طهارت انجام شود. این آب اگر به قسمت های بعدی برود مشکلی را ایجاد نمی کند. البته این به شرطی است که هین نجاست که بر روی فرش بوده از بین برده شده باشد.

یکی از نکاتی که اصولا برای پاک کردن فرش نجس در آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرد این است که شما می توانید زیر فرش یک تشت گذاشته و با استفاده از شلنگ یا شیر، آب روی آن بگیرید. به محض خارج شدن آب از زیر فرش و ریختن درون تشت، فرش پاک می شود. باز هم تاکید می کنیم که آبی که پس از ریخته شدن به قسمت نجس بر روی فرش حرکت می کند، دیگر نجس نیست و علت آن این است که با استفاده از آب کر اقدام به پاک کردن فرش نجس کرده ایم. برای اطلاع دقیق تر می توانیداز مرجع تقلید خود سوال بپرسید.

1 Comment
  1. ali says

    دمت گرم ♡♡♡

Leave A Reply

Your email address will not be published.