بهترین روش تمیز کردن کاشی کف

کاشی کف‌ها می‌توانند یک عمر دوام داشته باشند، اگر به درستی از آن‌ها مراقبت کنید. خوشبختانه، در مقایسه با انواع دیگر کفپوش‌ها، کاشی‌ها نسبتاً کم نگهداری می‌شوند. تنها چیزی که برای تمیز و درخشان نگه داشتن کف نیاز دارید آب گرم، کمی صابون یا ماده تمیزکننده و جارو شنی یا پارچه‌ای است.
چند مرتبه کاشی کف‌ها را تمیز کنید
کاشی کف باید حداقل دو بار در هفته “خشک تمیز” شود، یا جارو شود تا از شر بقایای ریگ که می‌تواند باعث کثیف شدن کاشی کف شود، خلاص شوید. کاشی کف را هر دو هفته و در آشپزخانه و در حمام هفته‌ای یکبار تمیز کنید. دو یا سه ماه یک بار دوغاب کرده و لکه‌ها را تمیز کنید.
آن‌چه شما نیاز دارید
تجهیزات / ابزارها
• جاروب گرد و غبار یا جاروبرقی
• دستمال پارچه‌ای یا کاغذی
• سطل
• پارچه خشک
مواد
• تمیز کننده یا صابون ظرفشویی همه منظوره
• آب گرم

دستورالعمل ها

نحوه تمیز کردن کاشی کف های سرامیکی یا چینی

معمول‌ترین کفپوش کاشی، سرامیک و پرسلن برای نگهداری از سینک است، اگرچه اغلب دیدن تجمع مواد زائد زیر پایتان سخت است. برای تمیز کردن کاشی‌های سرامیکی یا چینی، تقریباً از هر نوع پاک کننده ای استفاده کنید، چه همه کاره باشد، صابون ظرفشویی یا سرکه سفید ساده، به راحتی خراشیده نمی‌شوند یا درخشش خود را از دست نمی‌دهند.

1. کاشی را جارو دستی یا جارو برقی کنید
مطمئن شوید که به گوشه‌ها، جایی که معمولاً آشغال جمع می‌شود، دقت می‌کنید .گردگیر میکرو باعث می‌شود تا گرد و غبار و مو به راحتی جمع شود.
2. پاک کننده را با آب گرم ترکیب کنید
یک اسفنج را داخل آن کنید سپس کاملا فشار دهید، تا آب اضاقی آن کشیده شود و خیلی خیس نباشد.

3. اسفنج را به صورت آرام روی زمین بکشید
همانطور که در اتاق حرکت می کنید از الگویی پیروی کنید و به این صورت یک سانتی متر از کف باقی نمی‌ماند.
4. به طور منظم آب را عوض کنید
با شستشوی طی یا پارچه، آب به طور طبیعی کدرتر می‌شود. آب کثیف را دور بریزید و به طور منظم دوباره پر کنید تا از ایجاد لکه‌های تیره بر روی کاشی جلوگیری کنید. اگر کار خود را تمام کردید و متوجه شدید که تیرگی وجود دارد، مخلوطی از سرکه سفید و آب داغ ایجاد کنید و یک پارچه مرطوب را روی تیرگی قرار دهید تا از شر آن خلاص شود.
5. دوغاب را تمیز کنید
دوغاب را با یک تمیز کننده مخصوص دوغاب اسپری کنید یا یک محلول سفید کننده را مخلوط کنید (با استفاده از دستکش، روی دستان خود سفیدکننده نپاشید). بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آن را بشویید.
6. کف را با یک پارچه تمیز خشک کنید
اگر کاشی شما مستعد تشکیل لکه‌های آب است، بلافاصله پس از پاک کردن آن را با یک پارچه تمیز خشک کنید.

نحوه تمیز کردن کاشی کف‌های سنگ مرمر یا سنگ طبیعی

کاشی کف‌های مرمر، صفحات یا گرانیت را می توان تقریباً به همان شیوه کاشی‌های چینی و سرامیک تمیز کرد، اما با چند نکته:
• هنگام جارو کشیدن کاشی کف‌های سنگ طبیعی از جاروی موی نرم استفاده کنید، زیرا خراش افتادن آن‌ها خیلی راحت تر از سرامیک و چینی است.
• اطمینان حاصل کنید که از پاک کننده مناسب کف استفاده کرده اید: کاشی‌های تخته سنگ و سنگ مرمر نمی توانند از نظر اسیدی، مانند سرکه، مقابله کنند، در حالی که کاشی گرانیت برای جلوگیری از تغییر رنگ به مواد شوینده ملایم با ph خنثی نیاز دارد.
نحوه تمیز کردن کاشی کف های وینیل یا مشمع کف اتاق
کف وینیل و مشمع کف اتاق گزینه های ارزان قیمت برای کاشی و سرامیک گران قیمت است، اما نگهداری از آن به همان اندازه مهم است. اگرچه بخار شوی یک وسیله آسان به نظر می رسد، وینیل و مشمع کف اتاق برای مقاومت در برابر گرما و رطوبت زیاد ساخته نشده اند.
• وینیل: پس از جارو کشیدن، با محلول تمیز کننده توصیه شده توسط سازنده یا مخلوط آب و سرکه بشویید. از پاک کننده‌های ساینده، که باعث خراش کف می شوند، استفاده نکنید.
• مشمع کف اتاق: پس از جارو کشیدن، محلول مخصوص کف پوش مشمع کف اتاق یا مخلوط بوراکس و آب را مخلوط کنید. هر سه تا شش ماه یک بار از موم استفاده کنید تا درخشش کف را حفظ کند.
نکته
به جای اسفنج از پارچه استفاده کنید که به راحتی خاک را به داخل خود وارد می کند. روی پارچه از سرکه یا پراکسید استفاده نکنید، زیرا اسید باعث شل شدن آن می شود. بعلاوه، از پاک کننده‌های اسیدی آسیب رسان در کف سنگ خودداری کنید.

از بین بردن لکه‌ها از دوغاب

دوغاب، به خصوص اگر رنگ آن کم باشد، به راحتی لک می‌شود. اگر با تمیز کردن منظم نمی‌توانید از شر لکه خلاص شوید، جوش شیرین و آب را با هم ترکیب کنید تا خمیر درست شود. آن را به لکه بمالید و اجازه دهید چند ساعت بماند، یا حتی یک شب بماند و سپس لکه را با یک برس نایلونی (یا یک مسواک استفاده نشده) از بین ببرید.
برخی ممکن است استفاده از پاک کننده بخار را برای از بین بردن لکه‌های دوغاب توصیه کنند. با این حال، اگر بخار زیادی استفاده کنید، می‌تواند به کاشی آسیب برساند. برای جلوگیری از هرگونه خطر، از خمیر جوش شیرین استفاده کنید و در صورت تمیز کردن، از یک درزگیر پایه سیلیکون استفاده کنید تا از دوغاب محافظت کند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.