در صورت مشاهده مار در خانه چه کنیم؟

کمک! یک مار در خانه من دیده شده. چکار کنم و چطور آن را از خانه بیرون کنم؟ معمولا در فصل های گرم در مناطق سرسبز از این مشکلات رخ میدهد. پیدا کردن مار در خانه شما شاید مثل یک کابوس باشد ولی نترسید. در عوض یاد بگیرید که چطور میتوان با مهمان ناخوانده کنار آمد! در صورت مشاهده مار در خانه چه کنیم؟ با پلاک همراه باشید.

در صورت مشاهده مار در خانه چه کنیم؟

در صورت مشاهده مار در خانه چه کنیم؟

تابستان. فصل گرما و تفریحات آبی.. و مار؟ نترسید. مار در خانه و یا باغ شما به شما آسیب نمی رساند و احتمالا دلش هم نمیخواهد در آنجا بماند. و اگر شما به جای دست گرفتن چوب یا هر سلاح دیگری، آگاهی خود را بالا ببرید، نه تنها می توانید راهی پیدا کنید که بدون آسیب رساندن به او از اتفاقات بد جلوگیری کنید، بلکه شاید بتوانید یک همزیستی صلح آمیز داشته باشید.

ارزیابی خطر

1.با جارو یا چوب به مار حمله نکنید. مار تا زمانی که از طرف شما احساس خطر نکند به شما حمله نمی کند. مار به شما حمله نمی کند و به راه خود ادامه می دهد تا زمانی که او را تحریک نکنید.
• اگر مار خودش را به سمت بالا آورد و دهانش را باز کرد، بدانید که شما را به چشم یک تهدید دیده است. برای جلوگیری از هر اتفاقی آرام به عقب بروید.
• یادتان باشد مارها در اکوسیستم ما نقش مهمی دارند و جمعیت خزندگان و حشرات را کنترل می کنند. پس در مقابل مارها بی رحم نباشید.

2.مطمئن شوید سمی ست یا خیر. به جای جیغ کشیدن و فرار کردن ، بمانید و میزان خطر را اندازه بگیرید. راه هایی هست که میتوان تشخیص داد مار سمی ست یا نه. مارهای سمی بدن های چاقی دارند، لگن های بزرگ و چشم های شکسته.
• اگر در مکانی زندگی میکنید که ممکن است این گونه از مارها باشند، آنها را بشناسید. چهار گونه مارهای سمی عبارتند از:
• مار کوپرهد: یک مار آبشاری با رنگ مسی و طلایی. نیش آن ها خیلی خطرناک و به ندرت کشنده می باشد.
• مار مرجانی: خطرناک ترین مارها که با نوارهای زرد، مشکی و قرمز روی بدنشان شناسایی می شوند. به خاطر رنگ مشابه با مارهای شیری معمولا اشتباه گرفته می شوند. رنگ یکسان ولی طرح متفاوتی دارند. مارهای شیری با رنگ قرمز روی مشکی ، بی خطر و مارهای قرمز روی زرد کشنده هستند.
• کوتون ماوس. یک مار سریع با بدن قهوه ای و زیتونی. وقتی احساس خطر کنند دهان خود را نشان می دهند.
• مار رتل. که قابل شناسایی ترین نوع مار هست. این مار رنگ قهوه ای و با رگه های روشن دارد.

3.حیوانات خانگی و بچه ها را از محل دور کنید. بدون توجه به این که مار سمی هست یا خیر، شما باید از خطرات احتمالی جلوگیری کنید. حیوانات خانگی و بچه ها به دلیل تحرک بیش از حد ممکن است مار را تحریک کنند. به آرامی آنها را به اتاق دیگری ببرید و با خیال راحت با مشکل روبرو شوید.
• اگر فکر می کنید مار حیوان شما را نیش زده، او را به دامپزشک نشان دهید. در حیوانات ممکن است قرمزی، تورم و کبودی دیده شود.

انتقال مار

1.یک فاصله ایمن با مار داشته باشید. حتی اگر شک دارید که آن یک مار سمی می باشد، بهتر است به محدوده او نزدیک نشوید. مار را ترک نکنید. چون ممکن است به جایی از خانه برود که شما دسترسی به آن نداشته باشید.

2.در را باز کنید و با یک چوب مار را به بیرون هدایت کنید. البته وقتی این کار را انجام دهید که مطمئن شوید مار غیر سمی ست. تلاش نکنید مار را با چوب به بیرون هل دهید. فقط درب را باز کنید و سعی کنید او را به آرامی به بیرون هدایت کنید. از آنجایی که به احتمال زیاد حضور مار در خانه شما کاملا تصادفی بوده، خودش در صورت وجود راه باز ، به بیرون می رود.

3.محدوده حرکت مار را محدود کنید. یک بالشت بزرگ و چیزی مشابه را سد راه مار کنید. اگر مار تحریک شده باشد، در این صورت احساس امنیت می کند و آرام می شود. اگر شما و اطرافش را نبیند، دیگر احساس خطر نمی کند.
• قرار دادن اشیای محکم پشت بالشت میتواند از حرکت مار در لابلای آن و رفتن به جایی دیگر از خانه شما جلوگیری کند. زمان می برد تا شما بتوانید مار را کنترل کنید.

4.مار را به بیرون حمل کنید.تا زمانی که مطمئن نشدید که مار سمی نیست، خودتان آن را انتقال ندهید. قبل از نزدیک شدن به مار یک دستکش محافظ بپوشید. برای نزدیک شدن به مار آرام باشید و او را نترسانید.
• بهترین راه برای گرفتن مار از زیر شکمش در نزدیک دم می باشد. دست خود را زیر بدن مار بگیرید. با فشار دادن مار به او آسیب نزنید. سعی کنید داخل دستان شما امکان سر خوردن داشته باشد و احساس راحتی کند. آن را از خانه بیرون برده و به آرامی در طبیعت رها کنید.
• اگر داخل پارچه ای مار را به دام انداخته اید، میتوانید به راحتی پارچه را جمع کنید او را بیرون ببرید. مواظب باشید به او صدمه نزنید و عصبانی اش نکنید.

5.با یک دامپزشک تماس بگیرید و از او بخواهید یک نفر را برای بردن مار بفرستد. در صورتی که نیمخواهید خودتان اقدام کنید، این بهترین راه حل بعد از محدود کردن مار می باشد. آن ها به آسانی مار را از محل زندگی شما دور می کنند.

6.مار را تنها بگذارید. اگر نمیتوانید مار را ببینید و مطمئن هستید در جایی تاریک مخفی شده، نباید برای گرفتنش تلاش کنید. همه اعضای خانواده را از آنجا دور کنید. چون قادر به دیدن مار نیستید؛ نمیتوانید تشخیص دهید سمی ست یا خیر.پس مار را تحریک نکنید.
• اگر در حیاط خانه با مار روبرو شدید ، آن را تنها بگذارید.اگر مار سمی نباشد در واقع خطری برای شما ندارد و راهش را به بیرون از حیاط پیدا می کند. ولی در صورتی که سمی باشد، باید سایر اقدامات انتقال مار را انجام دهید.
• هیچ گاه سعی نکنید یک مار را بکشید. بیشتر آسیب ها در چنین زمانی اتفاق می افتد.

3 Comments
  1. منوچهر بهرامی says

    مار یه موجود موزی است ،چون خطر آن برای انسان مرگ است،پس وقتی در خانه دیده میشود ،فقط به کشتن آن فکر میکنید من این کار را تجربه کردم.

  2. Nik says

    سلام و خسته نباشید، یک دنیا تشکر برای این مقاله‌ی عالی و فوق‌العاده مفید و آموزنده‌تون.چقدز درست نوشتین، چقدر صلح دوستانه مطلب رو بیان کردین، سپاس خدا قوت.حدود نه سالم که بود، تقریبن بیست و یک سال پیش، یه صبح تابستون رفتم حیاط که ایکاش نمیرفتم، تو حیاط یه مار بزرگ سیاه دیدم خیلی ترسیدم مادرم رو صدا کردم مادرم به شوهرعمه‌ی پدرم که همسایه‌ی رو برومون بودن خبرداد و اومد و مار بیچاره رو کشت.الان مدتیه گیاهخوار شدم، هروقت این اتفاق یادم میاد ناراحت میشم و عذاب وجدان دارم. باعث مرگ اون مار بیچاره شدم، زندگیشو ازش گرفتیم. ایکاش اصلن به روی خودم نمیاوردم و هیچی به مادرم نمیگفتم. صومعه‌سرا بودیم اون موقع، کلا مارهای اینطرفای گیلان اصلا سمی هم نیستن.نمیدونم آخه شوهرعمه‌ی خدا بیامرز پدرم که خودش کشاورزی میکرد چرا کشتش، آدم خوبی بود. چرا مادرم هیچی نگفت آخه مادرم خیلی مهربونه. فکر میکنم اون دنیا جواب اون مخلوق بیچاره ی خدا رو چی باید بدم؟ یه خواهشی از دوستان عزیز دارم هیچ وقت هیچ حیوونی رو نکشید مگر اینکه واقعن واقعن خطرناک باشه. و گرنه ظلم محضه و تا اون دنیا هم بارگناه و عذاب وجدانش رهاتون نمیکنه.

  3. اشک says

    مار یه موجود خطرناک و ترسناک و چندش آوره و بدرد هیچی هم نمیخوره ، حتا اگه کاری باهاش نداشته باشی ممکنه بچه ات یا حیون خونگی یا خودتو بکشه مثل نبینیشو و نزدیکش شی ،بهترین کار نابودیه ماره با دشمنای طبیعی اش و گیاهان و …

Leave A Reply

Your email address will not be published.