روش از بین بردن بید فرش

لاروهای بید فرش می‌توانند از آفات مداوم خانگی باشند و ما همیشه یک راهکار پیشگیری مستمر را توصیه می‌کنیم. آب و هوای گرم‌تر همراه با خانه‌های گرم شده باعث شده است که هجوم شب‌پره‌های فرش به یک مشکل در طول سال تبدیل شود. لاروها باعث صدمه می‌شوند و در طول سال، خوردن الیاف طبیعی و پشمی را ادامه می‌دهند. بیدهای بالغ نسبتاً بی‌ضرر هستند. البته غیر از توانایی آن‌ها برای افزایش جمعیت بیدهای فرش در صورت عدم کنترل! بهترین روش از بین بردن بید فرش را در پلاک بخوانید.

بیدهای فرش در مناطق نامرتب و تاریک ساکن می‌شوند. پشت مبل‌ها، کنار جالباسی، زیر قفسه‌های کتابخانه مخفیگاه‌های معمول لاروهای بید فرش است. جارو برقی منظم این مناطق، جابجایی مبلمان و باز کردن پرده در اتاق‌هایی که کم‌تر استفاده می‌شود، همگی به ایجاد یک فضای کم‌تر مطلوب برای استقرار بیدهای فرش و ایجاد خسارات گران‌قیمت متعاقب آن کمک می‌کند.

 

ما به هزاران مشتری که با مشکل بید فرش مواجه بوده‌اند کمک کرده‌ایم تا به‌طور موثر با مشکلات آن مقابله کنند -با پشتیبانی عالی قبل و بعد از فروش- پس شما تنها نیستید؛ خدمات تحویل سریع و ایمن، با ارائه راهنماهای کاملاً روشن و اطمینان از داشتن محصولات کافی برای مقابله سریع با هجوم شب‌پره‌ها!

 

روش از بین بردن بید فرش

ما یک فرآیند هفت مرحله‌ای را توصیه می‌کنیم -حذف و تمیز کردن کامل، استفاده از دود دادن بید، قرار دادن یک پودر از بین برنده حشرات بر روی مناطقی که قبلاً آلوده شده و در امتداد جالباسی، برای از بین بردن لاروهای باقیمانده که ممکن است عقب نشینی کرده باشند، و سمپاشی با یک آفت کش غیر لکه‌زا در مناطق آسیب دیده و مجاور برای از بین بردن و جلوگیری از رشد لارو بید فرش.

 

در اینجا 7 مرحله وجود دارد:

۱- بیدهای فرش را شناسایی کنید

۲- شدت آلودگی فرش خود به بید را ارزیابی کنید

۳- پاک‌سازی محل زندگی بیدهای فرش

۴- تولید بیدهای فرش در خانه خود را کاهش دهید

۵- از بین بردن تخم‌های بید فرش و لاروهای بید فرش

۶- استمرار کارها

۷- نظارت بر بیدهای فرش را ادامه دهید

 

اگر می‌پرسید “چگونه بیدهای فرش را از بین ببرم؟” بنابراین تصور خواهیم کرد که در خانه شما آسیب‌هایی به فرش شما رسیده است.

بیدهای فرش متاسفانه طی دهه گذشته در سراسر کشور، در حال افزایش بوده و به خانه‌ها و دارایی‌های شخصی افراد حمله کرده‌اند. این امر باعث می‌شود که وسایلی که روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنید مانند فرش‌ها، مبل‌ها و لباس‌های شما در معرض آسیب دیدن دائمی قرار بگیرند و احتمالاً باید تعویض شوند. برای بسیاری از شما، برخی از این حشرات ممکن است از خانواده منتقل شده باشد یا به عنوان یک نوع خریداری شده باشد که باعث می‌شود آنها کاملاً غیر قابل تعویض باشند. بهترین حالت این است که با اولین علامت آسیب، اقدام کنید و سپس منتظر یک حمله احتمالی باشید.

اگر  فکر می‌کنید به یک آلودگی دچار شده‌اید و منتظر مانده‌اید، ممکن است بیدهای فرش از کمد لباس و فرش عبور کنند -آن‌ها در حال جستجو برای الیاف طبیعی حیوانات مانند پشم، ترمه و ابریشم هستند که حاوی پروتئین کراتین است- منبع غذایی طبیعی برای این نوع بیدها. این لاروها هستند که باعث تخریب فرش می‌شوند. چون بیدهای بالغ غذا نمی‌خورند و طول عمر آن‌ها بسیار کوتاه است -تنها هدف آن‌ها تولیدمثل در سریع‌ترین زمان برای ماندگاری گونه‌هایشان است.

امیدواریم که این راهنما برای شما مفید واقع شود -ما در این وب‌سایت منابع زیادی داریم تا همه حقایق را برای مقابله با هرگونه آلودگی به بید فرش را برای شما بازگو کنیم و راهنمایی جامع در مورد درمان مناسب بید فرش به شما ارائه دهیم.

اگر به آلودگی لارو لباس در خانه خود مشکوک هستید، اولین فکر باید این باشد که سریع اقدام کنید؛ بیدهای لباس واقعا سریع و با یک چرخه کوتاه عمر ایجاد می‌شوند. شما باید از سرعت تکثیر آن‌ها نگران باشید.

 

مرحله اول: بیدهای فرش را شناسایی کنید

بیدهای لباس بافت، که در اصطلاح متداول دیگر به آن پروانه لباس گفته می‌شود، در سراسر کشور، زیاد هستند و به احتمال زیاد شما هم آن‌را دیده‌اید، و پس از آن پروانه حامل به وفور وجود دارد که به فرش و لباس حمله می‌کند. بیدهای خانه قهوه‌ای و بید شانه سفید، کم‌تر رایج هستند اما به طور بالقوه برای فرش‌های شما آسیب ایجاد می‌کنند.

ممکن است پروانه‌های حامل را مشاهده کنید که در حالت شفیره هستند، و اغلب خود را به دیوارهای مناطق تاریک نزدیک منبع غذایی خود، یعنی فرش‌های طبیعی متصل می‌کنند! آن‌ها را می‌توان در کمدها، موکت، پشت مبلمان اتاق خواب، زیر مبل‌ها ، پشت تلویزیون و بسیاری از مکان‌های مشابه دیگر یافت.

ممکن است لاروهای فرش را مشاهده کنید -طول آن‌ها تقریباً ¼ تا ½ اینچ است و به رنگ کرم با سر تیره‌تر هستند. بعید است تخم‌های بید فرش را که سفید یا کرم رنگ هستند و معمولاً در بافت یا تار و پود فرش قرار می‌گیرند، به‌راحتی ببینید.

تمایز بین بیدهای فرش و پروانه‌های آشپزخانه مهم است -آن‌ها به فرومون‌های (مواد شیمیایی) بسیار متفاوتی جذب می‌شوند و به روش متفاوتی به دام می‌افتند. به احتمال زیاد در اتاق خواب خود پروانه آشپزخانه پیدا نمی‌کنید اما در آشپزخانه ممکن است یک یا هر دو نوع را داشته باشید، به خصوص اگر اطراف آشپزخانه، غذای خشک ذخیره کرده باشید. لاروهای شب‌پره، فرش و قالیچه‌های شما را نخواهند خورد، اما ممکن است هنگام تلاش برای تعیین محل آن‌ها، بید هم دیده شود.

 

مرحله دوم: شدت آلودگی به بید را ارزیابی کنید

از تله‌های بید فرش برای شناسایی میزان مشکل خود استفاده کنید -بر خلاف بسیاری از انواع دیگر پروانه‌ها، بیدهای فرش مکان‌های تاریک و بدون مزاحمت (زیر مبل ، نزدیک تخته و در گوشه های اتاق نشیمن) را ترجیح می‌دهند و به احتمال زیاد به تله احتیاج خواهید داشت؛ تله‌های بید فرش برای ارزیابی میزان آلودگی که واقعاً با آن روبرو هستید.

شما به دنبال سوراخ‌های نامنظم در پارچه‌های نازک‌تر، یا بافت فرش هستید. در یک مورد شدید که مدتی است شناسایی نشده، فرش مانند آن‌چه در تصویر زیر نشان داده شده است، خواهد شد.

با استفاده از فرومون ماده برای جذب بیدهای نر فعال بالغ تله‌گذاری می‌شود و آن‌ها را می‌گیرند. با حذف بیدهای نر از چرخه تولیدمثل، به کاهش رشد تعداد بیدهای فرش در خانه کمک می‌کنند.

مناطق مشکوک را از نظر آسیب احتمالی به فرش‌ها بررسی کنید. گوشه‌های اتاق‌ها و در امتداد تخته‌های جالباسی، زیر و پشت مبلمان، در گوشه‌ها و پشت پرده‌ها، همه “نقاط” بالقوه‌ای برای فعالیت بید فرش هستند. به دنبال فرش‌های آسیب دیده یا نخ‌نما شده (در موارد شدید) و آسیب در سایر مبلمان و پارچه‌های پرده‌ای باشید. از مناطقی که احتمال وجود بید در آن‌ها وجود دارد، مثل بین فرش‌ها و مبلمان اتاق خواب و کمد آگاه باشید.

بیدهای فرش در مناطقی مانند وسط اتاق‌ها و جاهایی که مرتبا جارو می‌کنید تخم نمی‌گذارند. آن‌ها به دنبال مناطق تاریک‌تر، بدون مزاحمت و گرد و غبار برای تخم‌گذاری خود خواهند بود تا مواد غذایی زیادی را برای لاروها فراهم کنند و شانس زنده ماندن آن‌ها را از طریق چرخه زندگی تا بید فرش بالغ به حداکثر برسانند.

 

مرحله سوم: پاکسازی محل زندگی بیدهای فرش

احتمالاً گرد و غبار، پروانه‌های لباس را به خود جلب می‌کند (گرد و غبار دارای محتوای زیادی از موی انسان، موی حیوان خانگی و سلول‌های پوستی است که هر روز ریخته می‌شود و شامل کراتین است).

آیا مرتباً زیر مبلمان، پشت در و گوشه و کنار خانه را جارو برقی می‌کنید؟ آیا مرتب مبلمان خود را تمیز و گردگیری می‌کنید؟ آیا تا به حال فرش‌های خود را بیرون آورده‌اید تا آن‌ها را تکان داده و هوا دهید؟

در این‌جا سرنخ‌هایی در پاسخ به این سوال وجود دارد که “چگونه از خورده شدن فرش‌های خود توسط بید جلوگیری کنیم؟” یک برنامه نظافت منظم و کامل به کاهش خطر ایجاد لارو بید فرش کمک می‌کند.

اگر بیدهای فرش برای مدت طولانی‌تری غیر قابل تشخیص باشند -قبل از این‌که متوجه شوید، می‌توانند به صورت پنهانی تکثیر شوند و بدیهی است که لاروها باعث آسیب می‌شوند. اگر بیدهایی دارید که به فرش شما آسیب می‌رسانند، از یک کیت بید کُش فرش استفاده کنید.

مورد دیگر این است که بعد از جارو برقی، پاکت جارو برقی خود را بیرون از خانه در کیسه‌ای خالی کنید و سپس در آن‌را محکم بسته و در سطل زباله دور بیندازید تا از خطر باقی ماندن تخم‌های بید و یا لارو در خانه جلوگیری کنید.

 

مرحله چهارم: تولد بیدهای فرش در خانه خود را کاهش دهید

برای کاهش رشد جمعیت از تله‌های بید فرش استفاده کنید -اگر تله‌های بید فرش مناسبی دارید و سریع عمل کنید، می‌توانید جلوی تخم‌گذاری آن‌ها روی فرش‌ها را بگیرید. حداقل شما این مشکل را مهار خواهید کرد و میزان آسیب به فرش و سایر منسوجات خانگی و همچنین لباس‌های خود را کاهش خواهید داد.

به یاد داشته باشید، این لاروهای بید فرش است که از تخم‌ها بیرون می‌آید و به لباس شما آسیب می‌رساند -بیدهای بالغ پارچه و فرش را نمی‌خورند، اما اگر آن‌ها قادر به جفت‌گیری باشند، ماده‌ها در طول عمر کوتاه خود صدها تخم بید می‌گذارند. تخم‌ها به لارو و لاروها به پروانه‌های بید فرش تبدیل می‌شوند.

بسته به دما و شرایط رطوبت، لاروهای بید فرش می‌توانند تا حدود 3 سال زندگی کنند (خوردن منسوجات خانگی!) -این برای آب و هوای سردتر است. در مناطق گرم‌تر، آن‌ها می‌توانند در کم‌تر از یک ماه از تخم بید به شفیره بالغ برسند. در هر صورت، با توجه به لاروهایی که آسیب می‌رسانند، در صورت وجود لاروهای بید فرش در خانه، فرش شما ایمن نخواهد بود.

 

مرحله پنجم: ریشه‌کن کردن تخم‌های بید فرش و لاروهای بید فرش

لاروهای بید فرش فقط کراتین -پروتئین موجود در الیاف طبیعی حیوانی- را می‌خورند، آن‌ها پارچه‌های پنبه‌ای و مصنوعی نخواهند خورد مگر این‌که به شدت در غذا یا عرق آلوده شوند. علائم آسیب دیدگی را در پشم، ابریشم و هر نوع پر، خز یا چرم نرم جستجو کنید. متاسفانه گران‌ترین وسایل منسوجات و اثاثیه منزل و نرم ترین مواد در معرض خطر بیشتری قرار دارند (مثل فرش‌های پشمی، خزهای افتاده یا فرش، وسایل پشمی یا ترمه، پرده‌های ابریشم، مبل‌های پشمی یا چرمی).

بعید به‌نظر می‌رسد که تخم‌ها را به‌راحتی ردیابی شوند -آن‌ها ریز هستند، اما ممکن است برخی لاروها را قبل از شفیره شدن و تبدیل به پروانه‌های بالغ مشاهده کنید. برای اطلاعات بیشتر به راهنمای شناسایی بید فرش ما مراجعه کنید. همچنین ممکن است متوجه شبکه‌های بسیار چسبناکی در فرش‌ها شوید.

پس از تمیز کردن، رفع بید فرش بهترین اطمینان برای مقابله با آلودگی و از بین بردن تخم‌ها و لاروهای بید فرش است. ترکیبی از اسپری و پودر، تأثیر فوری خواهد داشت در حالی‌که به مدت دو هفته باقی‌مانده لاروها وجود دارند. در مورد یک آلودگی جدی ممکن است یک برنامه مداوم لازم باشد. اگر قصد استفاده از کیت تله بید فرش ما را دارید، قطعاً ما یک برنامه مکرر را پیشنهاد می‌کنیم و برای انجام این کار در هر کیت اندازه کافی را ارائه می‌دهیم.

 

مرحله ششم: انجام زمان‌بندی شده

موهای انسان و حیوانات خانگی، گرد و غبار، عرق و لکه‌های غذا باعث جذب بیدها روی فرش‌های شما می‌شود پس تمیز کردن منظم ضروری است.

فرش‌ها و پرده‌ها باید به‌صورت دوره‌ای عمیق تمیز شوند. جمع شدن گرد و غبار در طول سال حتی اگر بلافاصله قابل مشاهده نباشد، قابل توجه است.

بالش‌های مبل را بردارید و زیر آن را تمیز کنید. تعجب خواهید کرد که چه چیزهای دیگری می‌توانید در آنجا پیدا کنید، به خصوص اگر کودک و حیوانات خانگی در منزل داشته باشید!

قبل از برداشتن گام بعدی، تمام پوشش‌های قابل جابجایی، پرده‌ها و سایر وسایل گشاد را باید بیرون برد و تکان داد. همچنین بیرون بردن وسایل، به شما فضای خالی می‌دهد و نظافت راحت‌تر می‌شود تا کاملاً  گرد و غبار گرفته شود و در صورت لزوم، از روش‌های تخصصی در مناطق پر خطر که در بالا توضیح داده شده استفاده کنید.

 

مرحله هفتم: نظارت بر بیدهای فرش را ادامه دهید

اقدامات موثر برای بیدهای فرش

استفاده از روش‌های طبیعی کار سخت‌تری است اما نتیجه می‌دهد.

برای راه‌حل طبیعی، ما کیت طبیعی بیدکُش فرش را پیشنهاد می‌دهیم که ترکیبی از دو محصول پرفروش ما است؛ با بهترین میزان جذب بیدهای بالغ.

برای استفاده از این محصولات، پس از جاروکشی بسیار کامل، محافظ طبیعی Fortefog را بر روی مناطق آلوده و یا آسیب دیده و همچنین در زیر مبلمان و در امتداد تمام تخته‌های جالباسی در اتاقی که بید دارد اسپری کنید. بعد از 2-3 ساعت خشک شدن، پودر Oa2ki را زده و به مدت یک هفته تا 10 روز بگذارید. این امر باعث می‌شود که لاروهایی که از تخم خارج می‌شوند در مرحله بعدی گرفتار شوند. جعبه بید را در اتاق با ارتفاع بین 1 تا 2 متر تنظیم کنید. برای اطمینان از رفع کامل، این چرخه را پس از 10 روز تکرار کنید.

درمان‌های “سخت تر” شیمیایی فرش، نتایج سریع‌تری را به همراه دارد.

اگر یک آلودگی بید فرش جدی را تجربه کرده‌اید و به راه حلی سریع‌تر نیاز دارید، اکیداً توصیه می‌کنیم کیت بیدکُش ما را که مخصوصاً برای مقابله با این حشرات لجباز و محافظت از سرمایه‌گذاری شما در فرش‌ها و قالیچه‌های شما طراحی شده، امتحان کنید.

ترکیبی از این محصولات درمانی است که برای از بین بردن پروانه‌های فرش بسیار موثر عمل می‌کند. یک محصول واحد ممکن است در درمان برای اولین بار موفقیت یکسانی نداشته باشد.

پس از استفاده از هر روش درمانی برای از بین بردن بیدهای فرش، دست‌ها و پوست را کاملاً بشویید. ما توصیه می‌کنیم همراه کیت، از ماسک و دستکش  خود استفاده کنید. بدیهی است که کودکان و حیوانات خانگی را قبل از شروع درمان از اتاق خارج کنید و از آن‌ها در نزدیکی مناطق آماده‌سازی و پخت غذا استفاده نکنید.

ممکن است از نظر شما این تلاش‌ها زیاد به نظر برسد، اما هر “گوشه و کنار” فرصتی برای هجوم مجدد بیدهای فرش فراهم می‌کند. بیدهای فرش از آفات بسیار ماندگار هستند و با توجه به اندازه بسیار کوچک آن‌ها، فقط روال کامل آن‌طور که در بالا ذکر شد، ریشه‌کنی کامل آن‌ها را تضمین می‌کند.

انجام این کار همچنین باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در به حداقل رساندن خسارت به اموال شما می‌شود و در مقایسه با استفاده از کنترل کننده‌های آفات حرفه‌ای که یک بار مراجعه می کنند و بدون هزینه های اضافی درمان را تکرار نمی کنند!

ما همچنین توصیه می‌کنیم که یک یا دو تله بید فرش نصب کنید تا فعالیت بعدی را کنترل کرده و در صورت بازگشت بیدهای فرش بالغ به شکستن چرخه تولید مثل کمک کنید. آن‌ها نرها را از طریق انتشار فرومون ماده جذب می‌کنند. کیت‌های کُشنده بید فرش ما شامل تله‌های پروانه پیشگیری از بید برای این منظور است.

اگر صدمه‌ای دیده‌اید، ممکن است بخواهید تله‌های بید فرش را در طول پاییز در محل خود نگه دارید تا حضور بالقوه آن‌ها را کنترل کنید. به عنوان مثال، در ایران، در شهرهای جنوبی گرم و همین‌طور شهرهای شمالی، بیدهای فرش اغلب یک مشکل در طول سال هستند.

تله‌های شب‌پره هم بید لباس و هم بیدهای فرش را به خود جلب می‌کنند

در بسیاری از تله‌های موجود در بازار از فرومون بی‌اثر چینی که برای بیدهای آشپزخانه مناسب‌تر است استفاده می‌شود. اگر به‌صورت اینترنتی خرید می‌کنید، از وجود محصولات جعلی در بسیاری از مارک‌های کمتر رایج مراقب باشید و اطمینان حاصل کنید که قبل از خرید کاملاً تحقیق کرده‌اید. هرچه مدت طولانی‌تری برای پیدا کردن تله‌های مناسب بید لباس که واقعاً کار می‌کنند، صرف کنید، زمان بیشتری در اختیار شب‌پره‌های لباس قرار می‌دهید تا در خانه شما تکثیر شوند.

در آخر، به یاد داشته باشید که بیدهای موجود در فرش شما می‌توانند در جستجوی الیاف نرم طبیعی حیوانات برای تخم‌گذاری، تخم‌های خود را به راحتی به کمدهای شما منتقل کنند. اگر در مورد بیدهای فرش مشکلی نداشته‌اید، بسیار مهم است که به دقت تمام کمد خود را از آسیب پروانه بررسی کنید. در این صورت می‌توانید در مورد پیشگیری از شب‌پره لباس بیشتر بدانید.

امیدواریم که این مقاله به این سوال پاسخ داده باشد “روش از بین بردن بید فرش چیست؟” ممکن است انجام این کار کاملاً سنگین و با صرف هزینه زیادی به سختی انجام شود، اما باعث می‌شود فرش‌های ارزشمند و منسوجات خانگی شما از دست نروند. البته نیازی به گفتن این نیست که آرامش را به شما برمی‌گردانیم.

Leave A Reply

Your email address will not be published.