دیوار و لکه را که بشناسیم کار تمام است! (روش تمیز کردن دیوار‌ها، از هر نوع و با هر لکه‌ای)

چگونه دیوارها را تمیز کنیم؟

دیوار‌ها اسکلت خانه‌ی ما هستند. بخش مهمی که زندگی ما درونشان جریان دارد. از این رو تمیزی آنها می‌تواند تاثیر مهمی در زیبایی ظاهری خانه و حس خوب افراد آن داشته باشد. راه‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای تمیز کردن دیوار‌های مختلف وجود دارد. در این نوشتار از بلاگ گروه پلاک، این تکنیک‌ها را با شما در میان می‌گذاریم. با ما همراه باشید.

پیش از شروع: گردگیری دیوار

پیش از شروع تمیزکاری دیوار‌ها و از بین بردن لکه‌ها، لازم است دست به گردگیری شویم! اگر غبار روی دیوار‌ها را از بین نبریم، نتیجه‌ خوبی دریافت نخواهیم کرد چرا که ترکیب همین غبار نادیدنی با آب یا مواد شوینده، لایه‌ی تازه‌ای از کثیفی را ایجاد خواهد کرد که رنگ ماتی به دیوار‌ها می‌دهد و از درخشندگی آنها جلوگیری می‌کند.

برای گردگیری دیوار ابتدا تمامی وسایلی که به آنها چسبیده‌اند را فاصله بدهید، قاب‌ها و ساعت را جمع کنید. می‌توانید در تمامی مراحل تمیز کردن دیوار‌ها، روی اسباب خانه را با پارچه‌ کاور کنید، تا کثیف نشوند.

برای گردگیری می‌توانید از پارچه‌های ساده استفاده کنید، تیشرت‌های کهنه و لباس‌های استفاده شده می‌توانند گزینه‌ی خوبی باشند. البته برخی ترجیح می‌دهند به سراغ استفاده از جارو‌های شارژی یا فرچه‌های مخصوص بروند.

با دیوار صمیمی شوید!

باید بدانیم جنس دیوار‌ها در انتخاب راه تمیز‌ کردن آنها اهمیت زیادی دارند. متریال سازنده و نوع رنگ هر بخش، روش خاصی از تمیز کردن را می‌طلبد. در ادامه این انواع و تکنیک تمیزکاری دیوار‌های مختلف را برایتان دسته بندی کرده‌ایم.

چگونه دیوار گچی را تمیز کنیم ؟

تمیز کردن دیوار‌های گچی و بدون رنگ، کمی مشکل‌تر از نمونه‌های دیگر است. چرا که از رنگ‌ها و محافظ‌ها بر روی آنها استفاده نشده و ممکن است در حین تمیز کردن، لکه‌هایی را به دیوار اضافه کنیم. 

به یاد داشته باشید برای تمیزی این دیوار‌ها نباید به سراغ آب و مواد شوینده‌ی مایع برویم چرا که آب به بافت گچ آسیب می‌زند. بهترین راه در این مورد، پیشگیری است! توصیه می‌کنیم به صورت هفتگی و با دستمال‌های خشک کل دیوار‌های گچی را پاک کنید.

چنانچه‌ لکه‌های سرسختی بر روی این دیوار‌ها مشاهده می‌کنید، از فرمول زیر استفاده کنید:

  • یک سطل آب خنک+ نصف پیمانه وایتکس ( مایع سفید کننده)

بعد از کشیدن اسفنج آغشته به این فرمول، خیلی سریع دیوار‌ها را خشک کنید.

پاک کردن دوده از دیوار گچی

دوده‌ها لکه‌های سرسخت و زشتی هستند که به راحتی بر روی دیوار به چشم می‌آیند. برای از بین بردن دوده‌‌ی کنار شومینه و شوفاژ به سراغ پودر‌های رختشویی بروید. این شوینده به راحتی در عمق لکه‌ها نفوذ می‌کنند و آنها را از بین می‌برد. البته استفاده از بخار‌شوها نیز می‌تواند در از بین بردن دوده روی دیوار موثر باشد.

اگر دوده‌ها ترکیب قلیایی قوی داشته باشد، ممکن است این دو راه کافی نباشند. در این صورت بهتر است به سراغ «سولفات تری سدیم» بروید.  یک یا دو قاشق از این مواد را در چهار لیتر آب ولرم حل کنید و به وسیله‌ی اسفنج، آن را بر روی دوده‌ها بکشید.

نکات استفاده از سولفات تری سدیم برای تمیز کردن دیوار‌ها

۱- حتماً در تمامی مراحل از دستکش و عینک و ماسک ایمنی استفاده کنید تا بخار‌های این ماده به سلامتی شما آسیب نزند.

۲- اگر دوده‌ها در ترک‌ها یا گوشه‌های دیوار هستند، از یک مسواک یا برس نرم استفاده کنید.

۳- اگر میزان سولفات تری سدیم بیش از حد باشد، باعث ایجاد لکه‌های کدر می‌شود. بنابراین بهتر است ساخت ترکیب را از مقدار کم و با احتیاط شروع کنید.

دیوار‌های رنگی

در دکوراسیون داخلی بسیاری از خانه‌ها، دیوار‌های رنگ شده وجود دارند. این رنگ‌ها نیز انواع مختلفی دارند.

پاک کردن دیوار رنگ روغن

برای پاک کردن این نوع دیوار‌ها، باید از شوینده‌هایی استفاده کنید که ساختار شیمیایی همخوان با رنگ‌های روغنی داشته باشند. می‌توانید از فرمول‌های زیر استفاده کنید:

  • مایع ظرفشویی (یک قاشق چای‌خوری) + آب + سرکه سفید ( یک چهارم قاشق چای‌خوری)
  • یک سطل آب گرم+ بوراکس ( نصف پیمانه)+ آمونیاک ( یک قاشق غذاخوری)

تمیز کردن دیوار رنگ اکریلیک

رنگ‌های اکریلیک، انتخابی هستند که بسیاری از ما برای زیباتر کردن دیوار‌های خانه به سراغشان می‌رویم. بهترین ترکیبی که به رنگ این دیوار‌ها آسیبی نمی‌زند، آب گرم و مایع ظرفشویی است. برای لکه‌های سرسخت‌ هم بهتر است به سراغ شوینده‌های موجود در بازار بروید. البته پیش از شروع حتماً برچسب روی شوینده را بخوانید تا به بافت دیوار آسیبی وارد نشود. 

نکات مهم در تمیز کردن دیوار رنگ اکریلیک

  • از اسنفج‌های نرم استفاده کنید تا خراشی بر روی دیوار نیفتد.
  • کافی است محلول سی‌ثانیه روی دیوار بماند، پس از آن بهتر است دیوار را خشک کنید.
  • بهتر است برای تمیز کردن این دیوار‌ها از دستمال‌های سفید رنگ استفاده کنیم تا اگر رنگ دیوار به دستمال نفوذ پیدا کرد، متوجه شویم.

تمیز کردن دیوار رنگ پلاستیک

دیوار‌هایی با رنگ پلاستیک، بیشتر لکه‌های چربی را به خود جذب می‌کنند. برای از بین بردن این نوع لکه‌ها از شوینده‌های معمولی استفاده کنید. مراقب باشید تا اسفنج شما، رنگ دیوار را نخراشد.

ترفند های تمیز کردن دیوارها

تمیز کردن دیوار‌های دارای کاغذ دیواری

بهترین ماده برای تمیز کردن این نوع از دیوار‌ها، محلول آب گرم و صابون است. البته می‌توانید به این محلول کمی آمونیاک بیافزایید تا نتیجه‌ی بهتری ببینید. برای جاهایی که لکه‌های جوهر ماژیک و مداد و مثل اینا‌ها وجود دارد، از محلول سرکه و آب استفاده کنید. در نظر داشته باشید نباید سرکه را مستقیم بر روی دیوار بریزید یا اسپری کنید. 

در مرحله‌ی آخر، حوله‌ی آغشته به آب گرم می‌تواند تمیزی کاغذ دیواری را مهیا کند.

تمیز کردن دیوار چوبی

چوب‌ متریالی است که حساسیت بالایی نسبت به مواد شوینده‌ی شیمیایی و آب زیاد دارد. برای تمیز کردن این نوع دیوار‌ها از محلول آب گرم و صابون استفاده کنید. کمی سرکه نیز می‌تواند لکه‌های سرسخت را از بین ببرد. در خاطر داشته باشید پس از تمیز کردن، فوری دیوار‌های چوبی را خشک کنید تا آسیب نبینند.

لکه شناسی، لکه زدایی!

در قسمت قبل جنس دیوار‌ها را بررسی کردیم و بسته به نوع آن، بهترین روش تمیز کردن را با شما در میان گذاشتیم. در ادامه می‌خواهیم کمی روی لکه‌ها متمرکز شویم و راه‌های از بین بردن انواع لکه را بیان کنیم.

لکه‌های نوشت افزار

شما هم یک پیکاسوی کوچک در خانه دارید؟ امیدواریم خدا به شما صبر دهد.:) اما همیشه راهی برای نجات دیوار‌ها وجود دارد. برای هر نوع نوشت افزار می‌توانید از ماده‌ای که معرفی می‌کنیم استفاده کنید.

  • پاستل: خمیری از جوش شیرین و آب بسازید و آن را روی لکه قرار دهید.
  • مداد رنگ: یک مسواک و خمیر دندان، می‌تواند لکه‌های مداد رنگی را محو کند.
  • جوهر: الکل سفید را روی پنبه بریزید و لکه را از بین ببرید.
  • مداد: پاک کن! و البته جوش شیرین هم می‌توانید کمک بگیرید.

لکه‌ی واکس روغنی

واکس‌ها علاوه بر تمیزی کفش‌ها می‌توانند لکه‌های دوست نداشتی‌ را بر پایین دیوار‌ها به جا بگذارند. برای از بین بردن آنها ابتدا صبر کنید تا واکس خشک شود، سپس قسمت اضافه‌ی آن را به کمک ناخن جدا کنید.

در مرحله‌ی بعد یک دستمال کاغذی بر روی دیوار بگذارید و آن را با اتو گرم کنید. حرارت باعث می‌شود واکس آب و جذب دستمال شود.

لکه‌ انگشت

این لکه هم در بسیاری از نقاط خانه دیده می‌شود. برای از بین بردن لکه‌ی انگشت‌ها، از سیب زمینی کمک بگیرید. یک سیب زمینی را نصف کرده و روی لکه بگذارید. سپس محل را به خوبی خشک کنید. البته این دستور تنها برای دیوار‌های رنگ روغنی و پلاستیکی مفید است.

 

جمع بندی

تمیز کردن دیوار‌ها ممکن است کار دشواری به نظر برسد، اما بعد از خواندن این مقاله مهم‌ترین تکنیک‌ها را می‌دانید. کافی است جنس دیوار و جنس لکه را بشناسید و بهترین فرمول را انتخاب کنید. تمیزی در اختیار شماست.

البته اگر در تمیز کردن دیوار‌ها نیاز به کمک داشتید می‌توانید از سرویس نظافت منزل پلاک استفاده کنید. ما پلاک‌یاران حرفه‌ای را به خانه‌ی شما اعزام می‌کنیم تا تمیزی را برای شما به ارمغان می‌آورند. لازم است نوع خدمات نظافتی خود را انتخاب کنید و بعد: تمیزی در اختیار شماست! 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.