روش های تشخیص ترکیدگی لوله آب و فاضلاب

تشخبض ترکیدگی لوله‌کشی آب و فاضلاب در ساختمان‌ها یک کار تخصصی است، زیرا با نگاه کردن نمی‌توانید متوجه مکان نشتی آب شوید. تشخیص درست و زود هنگام ترکیدگی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که سبب خسارت به بافت ساختمان و ریزش رنگ و گچ و… می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با روش‌های تشخیص ترکیدگی لوله آب و فاضلاب آشنا کنیم.

تشخیص ترکیدگی لوله آب و فاضلاب

در گذشته برای تشخیص ترکیدگی لوله ابتدا مناطق مشکوک به ترکیدگی را تخریب می‌کردند و پس از چندین بار تشخیص نادرست شاید موفق به پیدا کردن محل نشتی آب می‌شدند. اما امروزه روش‌های متفاوت و دستگاه‌های پیشرفته‌ای برای تشخیص ترکیدگی وجود دارند که با استفاده از آنها محل نشتی به صورت دقیق مشخص می‌شود. تشخیص محل دقیق نشتی از مزایای زیادی برخوردار است زیرا از آسیب بیشتر به بنای ساختمان جلوگیری می‌کند و دیگر نیاز به تخریب مکان‌های دیگر وجود ندارد. البته گاهی به دلیل عدم وجود علائم، افراد اصلا متوجه نشتی آب نمی‌شوند و تنها با مشاهده افزایش بهای قبض آب متوجه ترکیدگی لوله آب می‌شوند.

علت‌های ترکیدگی لوله آب و فاضلاب

لوله کشی‌های آب و فاضلاب در بخش‌های مختلف ساختمان قرار دارد بخشی از لوله کشی‌ها در ساختمان‌ها و مجتع‌های تجاری، اداری، مسکونی و… در بخش شوفاژخانه قرار دارد، که ممکن است در اثر گرما و انبساط دچار ترکیدگی شوند. یکی دیگر از علت‌ها کهنه و قدیمی شدن لوله‌ها است که در اثرگذر زمان دچار فرسودگی و ساییدگی شده‌اند. دلایل زیر از علت‌های رایج ترکیدگی لوله‌های آب است:

 • خوردگی و ساییدگی لوله‌های فلزی در گذر زمان
 • ایجاد واکنش شیمیایی در لوله‌های نزدیک به هم
 • فشار زیاد به لوله‌ها هنگام لوله کشی وعدم تخصص کافی در بستن بست‌ها و… 
 • انبساط و انقباض لوله ها
 • تغییرات فشار آب در لوله‌های ساختمان
 • لوله‌های بی کیفیت و عمر کوتاه لوله‌ها

روش‌های تشخیص ترکیدگی لوله :

همانطور که گفته شد امروزه دستگاه‌های پیشرفته‌ای برای تشخیص ترکیدگی بدون تخریب موجود است. البته این دستگاه‌ها نیز باید توسط افراد متخصص به کار گرفته شوند تا تشخیص به درستی انجام شود. انواع روش‌های تشخیص ترکیدگی لوله آب و فاضلاب به شرح زیر است:

 • تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نشت یاب

در مواقعی که ترکیدگی لوله اتفاق افتاده است و محل دقیق آن مشخص نیست این دستگاه یک ابزار بسیار مفید است. دستگاه‌های نشت یاب می‌توانند تا عمق 40 کیلومتری نیز ترکیدگی لوله‌ها را تشخیص دهند. این دستگاه‌ها محل نشت را به صورت دقیق مشخص می‌کنند و اشتباهی ندارند.

 • تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نشت یاب حرارتی

یکی از انواع دستگاه‌های نشت یاب مدل حرارتی است. این دستگاه یک دما را به عنوان مرجع در نظر می‌گیرد و با بررسی دمای منظقه موردنظر نشتی را تشخص می‌دهد.کاربری این دستگاه آسان و تشخیص آن دقیق است.

 • تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نشت یاب مادون قرمز

این دستگاه به فراسرخ نیز معروف است. این دستگاه برای مواردی که احتمال می‌دهید ترکیدگی در عمق‌های زیاد وجود دارد بسیار مناسب است. با ارسال امواج و بازخورد نتایج، دستگاه ترکیدگی یا عدم ترگیدگی را اعلام می‌کند.

 • تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نشت یاب صوتی

این مدل از پرکاربردترین دستگاه‌های تشخیص در ایران است و با ارسال امواج صوتی در منطقه احتمالی، ترکیدگی را تشخیص می‌دهد.

مزایای تشخیص ترکیدگی لوله آب و فاضلاب با دستگاه

 • تشخیص دقیق محل ترکیدگی
 • تشخیص زودهنگام و آسان
 • عدم نیاز به تخریب
 • کاهش هزینه‌های جانبی

 

 تشخیص ترکیدگی لوله آب و فاضلاب با پلاک

درست است که دستگاه‌های تشخیص ترکیدگی به راحتی در دسترس هستند اما این دلیل نمی‌شود که هر شخصی توانایی کار با آنها را داشته باشد. به قول معروف کار را باید به کاردان سپرد. شرکت‌های متعددی برای خدمات آب و فاضلاب وجود دارند اما شرکت  سرویس خدمات و تاسیسات فنی پلاک یکی از برترین‌ها در این زمینه است. داشتن کادری مجرب، متعهد با دانش فنی از مزایای شرکت پلاک است. از طرفی پلاک با داشتن دستگاه‌های جدید در هر زمان و هر مکانی به راحتی در دسترس است. تشخیص ترکیدگی یکی از کارهای اورژانسی است و پلاک دائم و آنلاین در دسترس است. احتمالا این سوالات برایتان پیش آمده است که چگونه درخواست خدمات ساختمانی یا تشخیص ترکیدگی از پلاک داشته باشیم؟ شماره تماس پلاک چند است؟ و…. همه امکانات در دسترس و مهیاست. برای ارتباط با پلاک و ثبت درخواست کافی است با استفاده از آدرس اینترنتی www.pelak.com وارد سایت پلاک شوید. قطعا به محض مشاهده صفحه اول سایت خدمات متنوع و دسترسی آسان شما را حیرت زده خواهد کرد. اما صبر کنید هنوز برای حیرت زده شدن زود است. نتایج سپردن کار به پلاک شما را یک مشتری دائمی می‌کند. در صفحه اول روی گزینه خدمات ساختمانی کلیک کنید. لیستی از خدمات قابل ارائه در رابطه با ساختمان برایتان نمایش داده می‌شود. روی گزینه لوله کشی آب و فاضلاب کلیک کنید. پلاک خدمات لوله کشی و تعمیرات لوله کشی را ارائه می‌دهد. در این صفحه می‌توانید لیست قیمت‌ها را نیز ببینید. دقت نمایید که در تعمیرات و لوله کشی اولیه باید کار را به یک فرد خبره بسپارید زیرا قرار است سال‌های زیادی از این تاسیسات استفاده کنید. بر اساس سفارش خود یکی از موارد را انتخاب و روی گزینه ثبت سفارش بزنید. با وارد کردن آدرس و اطلاعات تماس متخصصین پلاک در زمان موردنظر شما برای ارائه خدمات لوله کشی در محل حاضر می‌شوند.

همانطور که خواندید تشخیص زودهنگام و درست ترکیدگی لوله‌های آب و فاضلاب از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر دیر متوجه شوید و رنگ دیوارها در اثر نشتی خراب و زردرنگ شوند دیگر کار ازکار گذشته و بنا نیز دچار آسیب شده است. خوشبختانه با شرکت خدمات و تاسیسات فنی پلاک کار به خرابی دیوار‌ها نمی‌کشد. زیرا به راحتی و با گوشی هوشمند خود در یک دقیقه درخواست شما ثبت و متخصصین پلاک در محل حاضر می‌شوند. برای راحتی و خانواده اپلیکیشن پلاک را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.