نکاتی برای عیب‌یابی و تعمیر یخچال در منزل

 نکاتی برای عیب‌یابی و تعمیر یخچال در منزل

عیب‌یابی و تعمیر یخچال یک کار کاملا تخصصی است که اگر توسط افراد نابلد انجام شود ممکن است به آسیب غیرقابل‌جبران به یخچال یا حتی خود فرد منجر شود. اما برای اینکه لازم نباشد برای تشخیص و حل هر مشکلی از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید بد نیست اصول اولیه آن را بدانید. در این پست از مجله پلاک فهرستی از مشکلات رایج یخچال و علل و روش‌های رفع آنها را توضیح می‌دهیم.

 

علت سرد نکردن یخچال

 

 

یخچال روشن نمی‌شود

 

اتصال یخچال به برق را چک کنید. ممکن است سیم‌های رابط از مجموعه سیم مدار جدا شده باشند. اگر سیم‌های اصلی پاره شده‌اند یا از قطعاتی مثل ترموستات یا موتور جدا شده‌اند، با اتصال مجدد این مشکل حل می‌شود.

 

اتومات یخچال کار نمی‌کند

ممکن است لوله بلو از جا بیرون آمده باشد. این اتفاق در نتیجه جابه‌جایی یا ذوب برفک یا … ممکن است پیش بیاید. برای تعمیر یخچال کافی است لوله را به جایش در بدنه اپراتور برگردانید.

علت دیگر ممکن است این باشد که پلاتین‌های اصلی کلید ترموستات بر اثر کار مداوم فرسوده شده و به‌هم چسبیده باشند. برای تست کافی است پیچ اتوماتیک یخچال رادر حالی که یخچال روشن است روی حالت صفر قرار دهید. اگر یخچال خاموش شود ترموستات درست است. در غیراین‌صورت باید ترموستات را از بدنه یخچال خارج کنید و کنتاکت‌های کلید را از هم جدا کرده و سمباده بکشید. کلید را با اهم‌متر امتحان کنید و اگر با حرکت ولوم به چپ و راست قطع و وصل کلید با انحراف عقربه دیده شد ترموستات را سر جای خود قرار دهید. همچنین ممکن است مجبور باشید ترموستات را عوض کنید.

از دیگر دلایل اتومات نکردن یخچال جمع شدن برفک در اواپریتور است. برای حل این مشکل کافی است یخچال را برفک‌زدایی کنید و اجازه دهید همه یخ‌های درون یخچال کاملا ذوب شود.

 

کمپرسور یخچال کار می‌کند اما اتومات کار نمی‌کند و یخچال سرد نمی‌شود

ساده‌ترین دلیل این مشکل این است که کندانسور زیادی (کمتر از 20 سانتی‌متر) به دیوار نزدیک است. کافی است

یک دلیل ساده دیگر این است که یخچال گاز ندارد. تعمیر یخچال در این حالت در تعمیرگاه انجام می‌شود.

دلیل دیگر می‌تواند این باشد که موتور سالم است اما کمپرسور خراب شده. در این صورت کمپرسور باید تعویض شود.

و بالاخره این مشکل ممکن است ناشی از معیوب بودن فن یخچال هم باشد. برای تعمیر یخچال باید سیم‌های رابط فن را باز کنید و با یک کابل 220 ولتی به فن برق مستقیم وصل کنید. اگر فن کار می‌کند مشکل رسیدن برق به آن است. اما اگر فن روشن نمی‌شود یا درست کار نمی‌کند باید آن را تعویض یا تعمیر کنید.

 

یخچال مرتب پر از برفک می‌شود

قبل از هر چیز لاستیک دور در یخچال را چک کنید. اگر ضخامت آن کم شده یا سوراخ و پارگی دارد هوای گرم وارد یخچال می‌شود و باعث برفک زدن یخچال می‌شود. در این صورت لاستیک باید عوض شود.

قرار دادن ظروف داغ در یخچال نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

برفک زدن زیاد یخچال می‌تواند ناشی از خراب بودن سیستم ذوب برفک هم باشد.

 

یخچال صدایی بلند و غیرعادی می‌دهد

رایج‌ترین دلیل این مشکل نراز نبودن یخچال است که موجب می‌شود موتور دچار مشکل شود. با تراز کردن یخچال این مشکل به‌سادگی حل می‌شود.

اگر یخچال از نوع فن‌دار است ممکن است در اثر برخورد فن با سیم‌هایی که از کلاف اصلی جدا شده‌اند یا خرابی یاتاقان‌ها و یا شل شدن اتصال فن به شاسی صدا تولید شود. بنابراین فن یخچال را چک کنید.

دیگر دلیل این صداها می‌تواند شل شدن اتصال کمپرسور به شاسی است که با محکم کردن پیچ و مهره‌ها برطرف می‌شود.

گاه ممکن است این صدا ناشی از خرابی کمپرسور باشد که در این صورت باید جداره آن جدا شود و قطعات داخلی آن سرویس شود.

همان‌طور که گفته شد تعمیر یخچال کاری کاملا تخصصی است. برای کمک گرفتن از متخصصین پلاک برای تعمیر یخچال روی لینک زیر کلیک کنید یا اپلیکیشن پلاک را نصب کنید.

 

https://www.pelak.com/Experts?catId=18

بلاگ پلاک

https://pelak.com

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *