نحوه پاک کردن فرش از لکه ذغال

 نحوه پاک کردن فرش از لکه ذغال

لکه ذغال یکی از مواردی است که ظاهر بسیار بدی به فرش شما خواهدداد و حذف آن نیز بسیار دشوار است خصوصا اگر باعث سوختگی فرش شود. در صورت ریختن ذغال بر روی فرش برای پخش‌نشدن بیشتر ذغال باید خیلی زود اقدام به برداشتن تکه‌های ذغال و پاک‌کردن لکه ذغال کرد. اگر به هر دلیلی اعم از پختن کباب یا مصرف قلیان در خانه، ذغال روی فرش شما افتاد چه کاری می‌توان انجام داد؟ آیا روش‌های پاک‌کردن و شستشوی فرش از لکه ذغال را می‌دانید؟ اگر پاسخ شما منفی است برای آگاهی از چگونگی حذف لکه ذغال از روی فرش در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

 

 

آموزش تعمیر فرش سوخته

نحوه پاک کردن فرش از لکه ذغال

 

نحوه پاک کردن فرش از لکه ذغال

 

ذغال یکی از مواد کابردی در هر منزلی است که معمولا برای پخت کباب‌ها و استفاده از قلیان یا به عنوان بوگیر در یخچال مورد استفاده قرارمی‌گیرد. یکی دیگر از کاربردهای ذغال که خیلی شایع نیست استفاده از تکه‌های ذغال در گلدان‌های نگهداری‌شده در فضای منزل به عنوان آفت‌کش است. با توجه به کاربردهای فراوان این ماده سیاه رنگ، طبیعی است که گاهی اوقات بر روی فرش و موکت یا هر جای دیگری از منزل لکه و آلودگی ایجاد کند. البته پاک کردن لکه‌های سیاه حاصل از ذغال بر روی سرامیک و موزائیک حیاط کار بسیار ساده‌ای است ولی مشکل موقعی ایجاد می‌شود که این ماده سیاه روی فرش و موکت بریزد، در این وضعیت پاک‌کردن لکه ذغال برای ما مشکل خواهدبود.
مانند هر لکه دیگری که بر روی فرش ایجاد می‌شود پاک‌کردن لکه ذغال نیز مشکلات خاص خودش را دارد مثلا ذغال خیلی راحت پودر می‌شود و پودر آن در تارو پود فرش و موکت فرومی‌رود و اگر رنگ فرش شما روشن باشد دردسر حذف لکه ذغال برای شما دو چندان خواهد شد.

 

وسایل و مواد مورد نیاز برای برطرف‌کردن لکه ذغال

  • انبر برای برداشتن ذغال
  • شامپو فرش
  • سرکه سفید
  • برس یا اسفنج قالی‌شویی
  • الکل سفید
  • آب گرم
  • بطری اسپری
  • سفید‌کننده برپایه هیدوژن (سفید کننده ضعیف)
  • مراحل شستشوی فرش از لکه ذغال

1- ذغال را از روی فرش بردارید
قبل از هرکاری برای تمیز‌کردن لکه ذغال باید اقدام به برداشتن تکه‌های ذغال از روی فرش کرد. بهتر است این کار با انبر و به‌سرعت صورت بگیرد تا با برخورد دست ذغال روی فرش پخش نشود. لازم به یادآوری است که در صورت داغ بودن ذغال حتی در صورت دستپاچه‌شدن نیز با دست اقدام به برداشتن آن نکنید زیرا باعث سوختگی شدید دست شما خواهد شد.

2- شستشوی فرش از لکه ذغال
برای شستشوی فرش از لکه ذغال حتما از آب گرم استفاده کنید که قدرت انحلال بالاتری دارد. برای انجام این کار به یک لیتر آب گرم غیر‌جوش، 3 قاشق غذاخوری شامپو فرش و یک قاشق سرکه سفید اضافه‌کرده و آنها را کاملا مخلوط کنید. سپس محلول تهیه‌شده را با استفاده‌ از اسفنج روی لکه ذغال بکشید و این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه ذغال کاملا پاک شود.

3- حذف لکه ذغال با اسپری الکل سفید
در این مرحله برای پاک‌شدن بهتر لکه ذغال به نیم‌لیتر آب گرم، نیم پیمانه سرکه سفید اضافه کرده و داخل بطری اسپری بریزید و حین اسپری‌کردن روی لکه ذغال با یک حوله تمیز لکه را شستشو دهید شما می‌توانید این کار را با یک اسنفنج تمیز هم انجام دهید.

4- حذف لکه ذغال از فرش با مواد سفید‌کننده
در صورتیکه رنگ فرش شما روشن است و الیاف بکار رفته در آن جنس خاصی ندارد برای شستشوی فرش از لکه ذغال می‌توانید از یک قاشق سفید‌کننده غیرکلردار( بر پایه هیدروژن) و نیم‌لیتر آب گرم محلولی تهیه کرده و آنرا روی فرش اسپری کرده و مانند روش قبل با حوله یا اسفنج تمیز فرش را پاک کنید. نکته مهمی که باید در اینجا رعایت کنید این است که پس از شستشوی فرش از لکه ذغال با استفاده از سفید‌کننده حتما فرش را آبکشی کنید تا سفید‌کننده به فرش شما آسیبی نرساند.

5- حذف لکه ذغال از فرش با مایع لباسشویی
این روش برای فرش‌های رنگ روشن موثر است. برای این منظور با حل‌کردن یک قاشق غذاخوری مایع لباسشویی آنزیم‌دار با دو فنجان آب‌گرم محلولی تهیه کنید و آنرا با اسفنج روی لکه ذغال بکشید و سپس فرش را آبکشی کنید.

پس از انجام همه روش‌های فوق اگر لکه ذغال از روی فرش از بین نرفت باید فرش را به قالی‌شویی ببرید تا با شوینده‌های خاص لکه ذغال را از روی فرش شما برطرف کنند.

نکات مهم برای جلوگیری از ایجاد لکه ذغال بر روی فرش

از آنجاییکه لکه ذغال به سختی از روی فرش و موکت پاک می‌شود بهتراست هنگام جابجایی ذغال بیشتر دقت کنید و ذغال‌ها را در پلاستیک‌های در بسته بگذارید تا امکان ریختن آنها بر روی فرش به حداقل برسد.
برای جلوگیری از ایجاد لکه ذغال بر روی فرش بهتراست پخت کباب و آماده‌کردن ذغال برای قلیان را در محیط‌های باز مثل حیاط و تراس انجام دهید.
شایان ذکر است که ریختن ذغال داغ بر روی فرش و موکت علاوه‌بر ایجاد لکه ممکن است فرش شما را بسوزاند که در این صورت باید الیاف فرش را در آن قسمت کوتاه کرده و یا مجبور شوید فرش خودتان را تعویض کنید.

 

آموزش‌های پلاک

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *