پاک کردن لکه‌های فرش پیش از قالیشویی

27 فوریه 2019

یکی از مهمترین قسمت‌های خانه‌تکانی برای ما ایرانی‌ها قالیشویی است چراکه همه دوست داریم در آستانه سال نو فرش‌هایی کاملا تمیز و به دور از آلودگی داشته باشیم. اما درست مثل لباس‌ها، اگر فرش لکه‌ای داشته باشد باید قبل از شستشو پاک شود وگرنه بعد از شستشو جای لکه روی فرش می‌ماند و دیگر نمی‌توان آن را برطرف کرد. از بین بردن لکه‌های مختلف از روی فرش هر کدام فوت‌وفن خود را دارد و ما قصد داریم در این مطلب پلاک روش‌های پاک کردن انواع لکه را از روی قالی را به شما آموزش دهیم.

 

چرا فرش را نباید در خانه شست؟

 

 

لکه-گیری-قبل-از-قالیشویی

 

پاک کردن لکه‌های پروتئینی قبل از قالیشویی

برای پاک کردن لکه پروتئینی مثل تخم‌مرغ، خون یا مدفوع ابتدا کمی آب گازدار یا نوشابه بی‌رنگ روی آن بریزید و با یک دستمال خوب تمیز کنید. همچنین می‌توانید مقداری سرکه سفید را با آب سرد مخلوط کنید و روی لکه اسپری کنید و اجازه دهید چند دقیقه بماند. سپس با یک اسفنج تمیز محل را پاک کنید. یادتان باشد اگر از نوشابه استفاده کردید باید آن را بیشتر تمیز کنید تا شکر نوشابه در فرش نماند. ممکن است لازم باشد لکه را چند بار با این روش تمیز کنید تا کاملا بی‌رنگ شود. برای پاک کردن لکه خون استفاده از اکسیژن پروکساید هم موثر است.

 

پاک کردن لکه چربی قبل از قالیشویی

برای پاک کردن لکه‌های روغنی چند قطره مایع ظرف‌شویی را در یک فنجان آب حل کنید، یک مسواک را به آن آغشته کنید و خوب روی لکه چربی بکشید تا پاک شود. سپس جای لکه را با یک پارچه تمیز کنید.

 

پاک کردن لکه شمع قبل از قالیشویی

اگر روی فرش شما شمع ریخته ابتدا با یک کاردک یا کارد کره‌خوری آن را بتراشید تا از پرز فرش جدا شود. سپس یک پارچه پنبه‌ای سفید و تمیز چندلا یا چند ورق کاغذ کاهی روی آن بگذارید و یک اتوی داغ روی آن بکشید تا شمع ذوب و جذب پارچه شود. این کار را چند بار انجام دهید تا شمع کاملا از پرزهای فرش خرج شود.

 

پاک کردن لکه نوشیدنی‌های رنگی از فرش

آب میوه‌های رنگی مثل آب آلبالو یا انار را باید بلافاصله از فرش پاک کنید تا لکه آن باقی نماند. ابتدا با یک دستمال خوب آب‌میوه را از روی فرش خشک کنید. سپس کمی هیدروژن پروکساید روی آن بمالید و با یک دستمال آنقدر روی لکه بکشید تا پاک شود.

 

لکه چای و قهوه

لکه چای و قهوه را هم باید زود تمیز کنید وگرنه جای آن روی فرش می‌ماند. برای این کار کمی سرکه سفید و مایع ظرفشویی را در مقدار کمی آب حل کنید و با یک مسواک روی فرش بمالید تا تمیز شود. سپس با یک دستمال یا حوله تمیز آن را خشک کنید.

 

پاک کردن آدامس قبل از قالیشویی

اگر آدامس به فرش شما چسبیده یک تکه یخ را در کیسه فریزر بگذارید و روی آدامس قرار دهید. این کار باعث می‌شود آدامس خشک و سفت شود و به راحتی بتوانید آن را از فرش جدا کنید.

 

پاک کردن لکه شکلات قبل از قالیشویی

قبل از هر چیز اگر شکلات زیادی به فرش چسبیده آن را با یک وسیله نوک‌تیز بتراشید و تا جایی که می‌شود جدا کنید. مراقب باشید به پرز فرش آسیبی نرسد. سپس مقداری مایع ظرف‌شویی را در آب گرم حل کنید و با یک اسفنج روی لکه بمالید تا لکه بی‌رنگ شود. سپس یک حوله خشک را روی جای لکه بمالید کاملا خشک شود.

 

چند نکته در مورد لکه‌زدایی از فرش

همان‌طور که گفتیم بهتر است لکه‌های فرش را بلافاصله پاک کنید و به زمان قالیشویی موکول نکنید. چون وقتی لکه‌ای روی فرش می‌ماند در پرزها نفوذ می‌کند و پاک کردن آن دشوار می‌شود.

اگر لکه‌ای روی فرش مانده استفاده از خمیر ریش هم می‌تواند موثر باشد. خمیر ریش را روی لکه بمالید و نیم ساعت رها کنید. سپس با دستمال مرطوب و بعد با دستمال خشک پاک کنید.

بهتر است پاک کردن لکه‌ها را به متخصص این کار بسپارید. با سرویس درخواست آنلاین قالیشویی پلاک می‌توانید از خدمات متخصصین برای شستشو و لکه‌گیری فرش کمک بگیرید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: