پاک کردن لکه چای و قهوه

خواه در حال خوردن یک فنجان چای داغ باشید، خواه یک فنجان قهوه یا یک شیک قهوه، از بین بردن لکه‌ها می‌تواند مشکل باشد. ریختن قهوه یا چای به دلیل دارا بودن تانن که یک ترکیب گیاهی است باعث ایجاد لکه می‌شود. لکه چرب کرم روی قهوه را هم اضافه کنید تا بدانید دلایل زیادی برای پاک کردن لکه در اسرع وقت وجود دارد.در ادامه قصد داریم روش پاک کردن  لکه چای و قهوه را آموزش دهیم، پس با پلاک همراه باشید.

 

پاک کردن لکه چای و قهوه از لباس‌های قابل شستشو

اگر هنگامی که در محل کار هستید، چای یا قهوه روی لباس‌تان ریخت، رطوبت را با یک حوله یا پارچه سفید ساده پاک کنید. مگر در مواردی که جنس لباس از ابریشم باشد که می‌تواند لکه شود. در این صورت منطقه لکه‌دار را در آب خنک ساده غرق کنید. در صورت امکان، لکه را از سمت برعکس پارچه زیر شیر آب جاری و روان نگه داشته و بشویید. یا لکه را با یک اسفنج یا پارچه سفید آغشته به آب خنک تمیز کنید. در صورت باقی ماندن رنگ، می‌توانید از قلم پاک کننده لکه استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که لباس لکه‌دار هنگام بازگشت به خانه باید در اسرع وقت شسته شود.

 

قبل از شستن لباس آغشته به چای و قهوه، از کمی مواد شوینده مایع قوی مانند تاید یا پرسیل (این مواد حاوی آنزیم‌های کافی برای از بین بردن لکه‌ها هستند) یا اسپری یا ژل پاک کننده لکه استفاده کنید.

 

به آرامی با انگشتان خود و یا یک برس موی نرم آغشته به پاک کننده لکه، مواد شوینده را وارد بافت پارچه کنید و اجازه دهید حداقل ده دقیقه قبل از شستشو روی لباس بماند. این مرحله به ویژه اگر قهوه حاوی خامه یا طعم دهنده‌های دیگر بوده باشد بسیار مهم است. دستورالعمل‌های مربوط به برچسب مراقبت لباس را بخوانید و با استفاده از مواد شوینده مناسب و گرم‌ترین آب توصیه شده برای پارچه، آن را بشویید.

 

هرگز از صابون تکه‌ای طبیعی یا پوسته صابون روی لکه قهوه استفاده نکنید زیرا صابون پاک کردن لکه را دشوارتر می‌کند.

 

اگر لکه چای یا قهوه قدیمی‌تر باشد یا قبلاً به درستی برطرف نشده باشد، ممکن است لازم باشد از سفید کننده برای پاک کردن لکه استفاده کنید. با رعایت دستورالعمل‌های محصول می‌توان از سفید کننده کلردار روی لباس‌های سفید و الیاف طبیعی استفاده کرد. برای لباس‌های رنگی، محلول آب گرم و سفید کننده پایه اکسیژن را مخلوط کنید. لباس‌های لکه‌دار را کاملاً غرق کنید و اجازه دهید حداقل چهار ساعت یا یک شب خیس بخورد. سپس طبق معمول بشویید.

پاک کردن لکه چای و قهوه

از بین بردن لکه چای و قهوه از روی لباس‌های با برچسب خشکشویی

وقتی چای یا قهوه روی لباسی که برچسب فقط خشکشویی دارد، ریخت، لکه را با یک پارچه سفید خشک پاک کنید. اسفنج را کمی نم‌دار کنید یا با یک پارچه سفید نم‌دار شده با آب سرد ساده، لکه را تمیز کنید. در اسرع وقت به سراغ یک خشکشویی حرفه‌ای بروید و لکه را به آن‌ها نشان دهید و نوع لکه را هم مشخص کنید.

اگر از کیت خشکشویی خانگی استفاده می‌کنید، حتماً قبل از قرار دادن لباس در کیسه خشک‌کن، از پاک شدن لکه توسط مواد شوینده، مطمئن شوید.

پاک کردن لکه چای و قهوه

پاک کردن لکه چای و قهوه از روی فرش و پارچه مبل

وقتی قهوه یا چای روی فرش ریخته شد، از حوله کاغذی سفید یا پارچه سفید قدیمی برای جذب بیشتر مایعات استفاده کنید. تا جایی که دیگر رطوبت بیشتری از فرش به پارچه منتقل نشود، این کار را ادامه دهید. پیشگیری و درمان کامل لکه برای جلوگیری از ایجاد لکه‌ای که بعداً از بین بردن آن دشوارتر است، مهم است.

دو قاشق چای‌خوری مواد شوینده ظرفشویی را با دو فنجان آب گرم مخلوط کنید. یک پارچه سفید، اسفنج یا برس نرم را به محلول آغشته کنید. برای جلوگیری از پخش شدن لکه، از لبه خارجی به سمت مرکز آن، از محلول تمیز کننده استفاده کنید. با یک پارچه خشک و تمیز لکه‌گیری را انجام دهید تا محلول شوینده جذب پارچه شود. این کار را تا انتقال کامل لکه به پارچه ادامه دهید.

کار را با آغشته کردن یک پارچه تمیز به آب ساده برای “شستشوی” محل لکه ادامه دهید. این امر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا باقی‌ماندن صابون در فرش باعث جذب بیشتر خاک می‌شود. اجازه دهید فرش در هوا و به دور از گرمای مستقیم خشک شود. برای بلند کردن الیاف فرش، آن را جارو برقی بکشید.

اگر لکه قدیمی‌تر است، محلول سفید کننده پایه اکسیژن و آب خنک را طبق دستورالعمل بسته مخلوط کنید. یک پارچه تمیز را به محلول آغشته کنید و از لبه خارجی لکه به سمت مرکز کار کنید. محلول را روی لکه فرش قرار دهید. اما بیش از حد مرطوب نشود. اجازه دهید محلول حداقل 30 دقیقه روی لکه باقی بماند، سپس با پارچه خشک پاک کنید. اجازه دهید فرش کاملاً خشک شود و برای بازگرداندن حالت بافت فرش به شکل اولیه، جارو برقی بکشید.

از همان راه‌حل‌های تمیز کننده و تکنیک‌های توصیه شده برای فرش می‌توان برای لکه‌های قهوه و چای روی پارچه مبلی هم استفاده کرد. مراقب باشید پارچه مبل بیش از حد خیس نشود زیرا رطوبت بیش از حد بالشتک‌ها باعث ایجاد مشکلات کپک در داخل مبل می‌شود.

اگر روکش مبلی از نوع ابریشم طبیعی یا مصنوعی است، بهتر است با یک مبل‌شویی حرفه‌ای تماس بگیرید. حتی اگر به نکات بیشتری در مورد لکه‌بری نیاز دارید. تمیز کردن مبل با این روش‌ها ممکن است منجر به ایجاد لکه‌های آب شود.

پاک کردن لکه چای و قهوه

Leave A Reply

Your email address will not be published.